Plakaty PRL i modernistyczny design mebli minionej epoki
2023-05-02Plakat zdrowy styl życia – wybrane printy z kolekcji 🦋SUMMER, które przypominają o zdrowych nawykach
2023-05-04Pierwsze kolaże były szalonym zestawieniem strzępków knajpianych menu, serwetek i skrawków papieru. Były bardzo ekspresyjne i niemal w niczym nie przypominały estetycznych i pełnych harmonii drukowanych collage digital. Ich autorami byli najbardziej znani artyści o światowej sławie.
Krótka historia kolażu
Historia kolażu sięga końca XIX wieku, kiedy to pionierami tej techniki zostali paryscy artyści Pablo Picasso i Georges Braque. Czołowym twórcą, który w dużej mierze przyczynił się rozkwitu techniki kolażu był także Salvador Dali. Przez niektórych uważany za jego wynalazcę.
Kolaż to technika, w której wykorzystuje się różnorodne materiały. To mogą być gazety, czasopisma, kawałki tkanin, fotografie, elementy drewniane, a nawet przedmioty codziennego użytku. Ich fragmenty są następnie wycinane, sklejane i układane w surrealistyczną kompozycję. Tak właśnie tworzy się zupełnie nowe dzieła, a w skrajnych przypadkach nawet instalacje lub rzeźby.
Technika kolażu szybko stała się popularna wśród artystów awangardowych i surrealistów. Jej zastosowanie zaczęło szerzej pojawiać się w różnych dziedzinach sztuki. Niedługo po spopularyzowaniu kolażu, sięgało po niego również malarstwo, rzeźba, grafika czy fotografia. W latach 20. i 30. XX wieku kolaż stał się popularnym środkiem wyrazu wśród artystów konstruktywistycznych, dadaistów i surrealistów, którzy wykorzystywali go w celu przedstawienia swoich idei i przekonań.
Dzięki temu, że kolaże powstały z rąk doświadczonych i cenionych artystów. Nigdy nie były traktowane jako prosta lub (o zgrozo) gorsza gałąź sztuki.
W ciągu następnych dziesięcioleci popularność kolażu nie słabła. Twórcy eksperymentowali z różnymi materiałami i technikami, a także wprowadzali do swoich prac nowe elementy, takie jak malowanie i rysowanie. Dzięki temu kolaż zaczął odgrywać coraz większą rolę w sztuce współczesnej. Jego zastosowanie zaczęło wdzierać się także do reklam, designu czy architektury.
Może takie suche dane mogą być dość nudne, dlatego dla odrobiny rozrywki załączam galerię kolaży Pablo Picasso. Jeszcze niedawno można było je oglądać w Royal Academy of Arts.
Artyści światowej sławy
Kolaże, które wyszły spod ręki twórców tego nurtu będą jedynie zyskiwać na wartości. Największy nacisk kładzie się na prace Salvadore Dalego. Jako czołowy surrealista i twórca paranoiczno-krytycznej metody surrealistycznej stworzył coś niemal niepowtarzalnego. Do czasu, gdy… nie pojawiła się sztuczna inteligencja, która podobnych obrazów wyrzuca dziesiątki (jak nie tysiące) w przeciągu kilku minut. Oryginalne prace mogą zatem osiągać zawrotne kwoty na aukcjach sztuki.
Światowym twórcą, który przyczynił się do powstania sztuki kolażu był również wspomniany Georges Braque. Jego kolaże były nieco niepokojące, pełne bałaganu i wydawać by się mogło… przypadkowych przedmiotów. Wynikało to z formy ekspresji, jaką stanowiła ta powstająca wtedy sztuka. Artyści tworzyli ją pod wpływem chwili, z materiałów, które były dostępne tu i teraz. Często były to po prostu śmieci, które ułożone w sensowną kompozycję tworzyły spójną koncepcję.
Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ chciałam pokazać kontrast, jaki niosą ze sobą kolaże współczesne w zestawieniu z kolażami artystycznymi. Te drugie były formą manifestu, a nie elementem estetyki aranżacji wnętrza.
[Artykuł wkrótcę rozszerzę. Tymczasem zapoznaj się z drukowanymi collage digital, inspirowanych czterema porami roku -> plakaty zfragmentow.pl]