Plakat PRL – herbata u Babci, wizyta u Dziadka
2023-04-04Znaki Zodiaku – jakimi perfumami pachnie Twoja konstelacja gwiazd?
2023-04-30Grafika jest dziedziną sztuki, która zajmuje się tworzeniem wizualnych komunikatów za pomocą różnych technik. Może to być rysunek, malarstwo, fotografia lub sztuki łączone, jak np. kolaż. Grafiki są często wykorzystywane przy tworzeniu wystaw w galeriach sztuki, projektowaniu i dekoracji wnętrz, reklamie, marketingu. Po to, aby przyciągnąć uwagę odbiorców. Plakat grafika, która przyciąga wzrok przemawia do społeczności na poziomie emocjonalnym.
Co to jest grafika i jak tworzy się z niej plakat?
Istnieją różne rodzaje grafik. Na potrzeby tego artykułu zawężę odrobinę to pojęcie i będę się odnosić do grafik naniesionych na formę papierową, czyli plakaty. Dlaczego papierowej? Ponieważ plakaty można także drukować na tkaninie, np. płótnie, co daje zupełnie inny efekt, o którym chcę opowiedzieć w kolejnym artykule.
Tworzenie plakatu wymaga zaangażowania różnych umiejętności. Pierwszym krokiem jest zaplanowanie projektu plakatu. W tym celu określa się, co ma być w nim zawarte, jakie elementy graficzne należy uwzględnić. Czy będzie na nim napis? Jeśli tak, jakiego fontu użyć? Jaką myśl ma przekazać plakat – grafika? Jakiej palety barw użyć, aby jak najlepiej skonstruować komunikat dla swojej społeczności?
Społeczność, którą mam ogromną przyjemność tworzyć w social mediach potrafi mnie zaskoczyć! Najwięcej plakatów, które zamawiacie to grafiki związane… z jedzeniem! Ja też je kocham, prowadzę nawet profil lokalnego przewodnika w Google. Oceniam na nim restauracje, publikuję fotografie dań. Muszę przyznać, że coraz częściej tworzę wzory z myślą o Was i zastanawiam się, co może Wam się spodobać na kolażu.
Gdy szkic plakatu jest gotowy, odtwarzam go z poprawkami w programie graficznym. Czasem plakat – grafika ma kilka wersji, a muszę wybrać tylko jedną. Wyjątek stanowi kolekcja WINTER, gdzie staram się aby każdy wzór być w wersji ze światłem dziennym i nocnym (najczęściej neonem).
Jakie poprawki nanoszę? Najczęściej poprawiam wycięte elementy i dopracowuję brzegi. Zmieniam też nieco kolorystykę wyciętych fragmentów zdjęć, bawię się saturacją, ponieważ uważam, że kolor wpływa w ogromnym stopniu na nasze samopoczucie. Najrzadziej robię tzw. manipulacje w programie graficznym. Czyli np. lekką zmianę pozycji ręki rzeźby lub skrzydeł motyla, dopasowuję perspektywę, jak np. w plakacie kolażu Italian Journey.
Druk wysokiej jakości, czyli ostatni etap powstawania plakatu
Po całej burzy mózgu odnośnie wyglądu wzoru i stworzeniu go w formie collage digital, wyruszam do drukarni. Mam zwykle przygotowane 4 formaty plakatu grafiki:
- małej widokówki (12 x 17 cm);
- A4, czyli kartki do drukarki (21 x 30 cm);
- A3, to znaczy podwójnej kartki do drukarki (30 x 40 cm);
- A2, czyli wielkość walizki podręcznej, którą można wnieść na pokład samolotu (40 x 60 cm).
Jednak i tu pojawiają się wyjątki. Przykładem jest np. kolaż Praga Karol Bridge, czyli ujęcie wspomnień z podróży do czeskiej Pragi. Ze względu na nieco niższą rozdzielczość fragmentu zdjęcia posągu Jana Nepomucena (patrona Czech), zdecydowałam się zmniejszyć wybór formatów. Chciałam utrzymać ten wzór w nieco komiksowej estetyce, dodać więcej czarnych elementów. Z tego powodu rozmiarówka tego plakatu grafiki kończy się na A3 i w tym formacie uważam, że wygląda świetnie!
Skąd wiem, że grafika wygląda najlepiej w danym formacie? Robię wydruk próbny w formacie A2, czyli 40 x 60 cm. Ten format uwypukla każdy detal. Po tzw. proofie wiem, czy kolaż może być jeszcze większy niż A2 (i takie zamówienia indywidualne się zdarzają), czy zatrzymać się na A3. Wszystko po to, by utrzymać wysoką jakość wydruku.
Dlaczego grafika w formie collage digital ożywia aranżację wnętrz?
Kolaż wykorzystuje kilka technik do tworzenia grafik. Dzięki temu plakat staje się bardziej intrygujący i interesujący dla oka. Kolaż niszczy jeden obraz (fotografię), aby stworzyć całkiem nową, spersonalizowaną, złożoną i nieco ezoteryczną formę grafiki.
Plakat grafika umożliwia połączenie różnych stylów, kolorów, tekstur i motywów, co nie jest możliwe przy użyciu innych mediów. Po prostu łączy fragmenty pomieszczenia w całość. Czasem eklektyczną, a czasem wręcz przeciwnie – stonowaną i minimalistyczną.
W projektowaniu wnętrz, collage digital może być wykorzystany do stworzenia dekoracji ścian, naklejek na meble, plakatów, tapet, nadruków na tkaninach, pościeli, a nawet… nadruku na ścianie. Dzięki oryginalnej formie każda aranżacja wnętrza zyskuje.
Plakat – grafika, obok której nie przejdziesz obojętnie (krótkie podsumowanie)
Bogactwo wizualne i odwołania do wyobraźni wynoszą plakaty grafiki w formie kolażu na wyższy poziom. Wzór, z którym łapiesz flow to coś więcej niż dekoracja na ścianę. To prity, który staje się Twoim głosem i wyraża więcej niż niejedna fotografia. Jest nośnikiem emocji, wspomnień i najważniejsze – pobudza kreatywność.