Tusze pigmentowe – co to takiego i czym różnią się od tuszy atramentowych?
2023-05-02Kolaże – jak powstały i co może być ich niekończącą się inspiracją?
2023-05-03Szukałam niedawno mieszkania na wynajem w Warszawie. Jak ta wątpliwa przygoda się skończyła zaraz opowiem, ponieważ przede wszystkim uderzyły mnie zdjęcia i stan niektórych kawalerek w stolicy. To był prawdziwy PRL. Mieszkania wyglądały dokładnie, jak 60 lat temu, uwzględniając firany i dekoracje. Czy plakaty PRL w wydaniu zfragmentow.pl by się w nich odnalazły?
Uratować design tamtych lat
Przede wszystkim chcę podkreślić, że design PRL-u nie jest zły i wiele, WIELE modeli mebli z tamtego okresu chciałabym mieć w swoim mieszkaniu teraz. Przeglądając ogłoszenia agencji nieruchomości zadziwił mnie jedynie standard niektórych mieszkań na wynajem. Powtarzam: na wynajem, a więc takich, które są przygotowane dla klientów. Dlaczego nikt od dziesiątek lat nie zrobił tam remontu, skoro ceny wynajmu sięgają zenitu?
Chcę jednak odczarować obrazy, które widziałam i przypomnieć sobie i trochę Wam kilka kultowych projektów mebli z tamtego okresu. Warto podkreślić, że to prawdziwe perełki, a polski design wówczas był ceniony na świecie, znacząco wyprzedzając skandynawski minimalizm. Konstrukcje foteli i wyważona kompozycja w niemal idealny sposób pokazują sens architektury redukcyjnej we wnętrzach mieszkań.
- 366, Józef Chierowski, czyli fotel który stał się symbolem polskiego designu. Prosta, elegancka forma i drewniana konstrukcja najczęściej były połączone z welurowym siedziskiem i oparciem;
- Muszla, Hanna Lachert, fotel z charakterystycznym guzikiem;
- Lisek vel króliczek, Józef Chierowski, czyli absolutna lekkość projektu;
- Krzesła, Henryk Sztaba, często spotykane w ogródkach restauracyjnych (w Warszawie można je podziwiać np. w restauracji Cool Cat).
Plakaty PRL i te modele krzeseł i foteli do dziś stanowią świetny duet.
Meble stylizowane na PRL
Trwa także moda na odtwarzanie i stylizowanie się dobrym designem minionej epoki. Odrestaurowane komody czy meblościanki z wykończeniem na wysoki błysk są dziś hitem na Instagramie. Profile takie jak Człowiek z komodo niemal codziennie publikują zdjęcia swoich produktów, które zatrzymują wzrok na dłużej.
Z kultowych projektów komód należy wymienić chociażby komodę jamnik, którą dziś nazwalibyśmy raczej szafką RTV. Z pewnością też kojarzycie komodę Jędrek na wysokich, cienkich nóżkach i o 3 szufladach. Komoda Krystyna to również model, który mogliście mieć w domu rodzinnym, a Victoria zaprojektowana przez Jerzego Lejkowskiego jest często poszukiwana przez znawców designu na forach i tematycznych grupach Fb.
Nowe meble, stylizowane na PRL-owskie, możesz znaleźć wpisując obok nazwy przedmiotu wyraz retro. To oznacza, że mebel jest stylizowany na tamte lata. Jeśli zamiast retro wpiszesz vintage, będzie to dla wyszukiwarki oznaczać, że szukasz oryginalnych mebli PRL do zakupu.
Plakaty PRL – jaka jest ich historia?
Plakaty z czasów PRL pełniły rolę propagandy politycznej i kulturalnej, której celem było wpajanie społeczeństwu ideologii władzy i socjalistycznych wartości. Kolorystyka plakatów była ograniczona i zdominowana przez kilka podstawowych kolorów, a styl wykonania nawiązywał głównie do socrealizmu.
Na plakatach pojawiały się hasła zależne od aktualnej sytuacji społeczno-politycznej, które promowały rozwój przemysłu, kultury i nauki, walkę z wykluczeniem społecznym. Promowały także ideologię marksistowską. W latach 80-tych plakaty były wykorzystywane również do promowania wolności słowa, wolnych wyborów i demokracji. Reklamowały także sztukę i kulturę, ale należy pamiętać, że ich przesłanie było jednostronne i zawsze służyło promowaniu ideologii partii rządzącej.
Plakaty PRL mają bardzo charakterystyczną stylistykę i co ciekawe… były bardzo funkcjonalne, a przekaz w nich zawarty celny i przejrzysty. Dziś plakaty na ścianę spełniają często funkcję estetyczną, co oznacza, że kochamy geometryczne wzory czy motywy roślinne. Być może znawcy plakatu historycznego z nie zwróciliby w ogóle na nie uwagi, ponieważ dla nich poster musi pełnić funkcję informacyjną.
Plakaty PRL w wydaniu zfragmentow.pl
Przygotowałam kilka kompozycji, które łączą założenia kolażu zfragmentow.pl ze wspomnieniami z czasów PRL. Wykorzystałam więc rzeźby lub motywy urbanistyczne, które umieściłam w centralnej części wzoru. Dodałam do nich także akcenty, które pochodzą z epoki PRL. Mamy więc blok z wielkiej płyty czy szklankę w charakterystycznym koszyczku. Szczerze mówiąc, gdybym taką znalazła dziś w sklepie, kupiłabym ją sobie i od czasu do czasu zaparzyła w niej sypaną kawę. To ma swój niespotykany klimat.
Zaprojektowałam także kilka wzorów w stylistyce PRL w zamówieniach indywidualnych. Królowały w nich musztardowe kolory, drobne kwiaty i zeskanowane stare zdjęcia. Efekt był nostalgiczny.
A… co z mieszkaniem? Bardzo PRL-owo. Nie wybrałam żadnej z historycznych kawalerek wraz z oryginalnym wyposażeniem. Zostałam na tzw. MDM-ie, czyli socrealistycznej części Śródmieścia, gdzie Plac Konstytucji przypomina o tym, jak odbudowywała się niegdyś Warszawa.