17 marca Irlandia obchodzi swoje święto. Jednak sposób celebracji, degustacja dobrej jakości piwa i fakt, że wielu z nas emigrowało do Irlandii sprawia, że pozytywnie podchodzimy do jej kultury. Dzień Świętego Patryka – Święto Guinnessa i… chrześcijaństwa dotarło nad Wisłę.
Święto Świętego Patryka (patrona Irlandii), znane również jako St. Patrick’s Day. Wywodzi się z chrześcijaństwa i jest obchodzone nie tylko na wyspie.
W Irlandii Dzień Świętego Patryka jest dniem wolnym od pracy i nosi rangę święta narodowego. W tym dniu odbywają się tradycyjne parady, koncerty, wydarzenia kulturalne i sportowe. Ludzie ubierają się na zielono, co symbolizuje zieloną wyspę, a w pubach serwowane są tradycyjne potrawy, napoje i piwo Guinness.
Mimo, że Dzień Świętego Patryka ma swoje korzenie w chrześcijaństwie, w dzisiejszych czasach jest bardziej skoncentrowany na aspektach kulturowych. Dla wielu osób to okazja do przebieranek, spotkania się ze znajomymi oraz uczestnictwa w różnych wydarzeniach związanych z tradycjami irlandzkimi.
Trzeba przyznać, że te są dla nas wyjątkowo ciekawe, a kultura irlandzka, która jest spokrewniona z wierzeniami celtyckimi jest obecna w naszej popkulturze od dawna. Skrzaty, krasnale, opowieści o garncu złota na końcu tęczy, wróżki czy magiczne jednorożce to znany element gier komputerowych, filmów czy książek.
Święty Patryk, patron Irlandii, jest związany z wieloma wierzeniami i legendami, które przetrwały do dzisiaj. Poznaj najciekawsze z nich:
Wszystkie te legendy i wierzenia przyczyniły się do ukształtowania kultu św. Patryka i do rozwoju irlandzkiej kultury. Należy jednak podkreślić, że legendy powstały po to, aby pomóc ludziom zrozumieć zawiłe zdarzenia na które jeszcze kilka wieków temu nie znano odpowiedzi.
W zfragmentow.pl nie pozostawiam żadnego wzoru solo. To oznacza, że każdy wzór, który wychodzi poza ramy istniejących serii, będzie kontynuowany. Tak jest również z plakatami na Dzień Świętego Patryka. Obecnie w kolekcji 🌷SPRING znajduje się jeden wzór, który bezpośrednio dotyczy tego święta. Jednak w przyszłości z pewnością pojawią się kolejne.
Plakaty na Dzień Świętego Patryka przedstawiają rzeźbę… Świętego Patryka. Na szczęście udało mi się znaleźć posąg, który pokazuje dokładnie jego sylwetkę. Nie miałam więc potrzeby dorabiać do kolażu dodatkowych atrybutów, które mogłyby “przebrać” inny posąg za Świętego Patryka.
Rzeźba jest widoczna na tle budynku obrośniętego koniczyną. W czterech oknach na samej górze plakatu można zobaczyć kolejno: wspomnianą koniczynę, złote monety, wnętrze mieszkania oraz piwo. Piwo jest nieodłącznym elementem celebracji Dnia Świętego Patryka. Dodatkowo nie ulega wątpliwości, że ten złoty trunek jest w Irlandii ubóstwiany. Z tego powodu zdecydowałam się umieścić go na plakacie w sposób, który nie zachęca do spożywania alkoholu.
Jeśli chodzi o najlepszy format dla tego plakatu, powiedziałabym żeby zamówić A2. Tło, dla którego wybrałam kilkupiętrową kamienicę wygląda ładnie w podłużnym wydaniu. To udało się osiągnąć przy wymiarach plakatu 40 x 60 cm. Dzięki temu, że różnica między poziomym a pionowym bokiem to aż 20 cm, plakat na Dzień Świętego Patryka prezentuje się elegancko.